home Technologie Jakie są kody kreskowe?

Jakie są kody kreskowe?

Kody kreskowe zostały wymyślone po raz pierwszy w 1949 roku. Obecnie stosowane kody kreskowe w niczym nie przypominają swoich pierwowzorów. Od 1973 roku kody paskowe opracowuje międzynarodowa organizacja G1. Jej przedstawicielstwo znajduje się między innymi w Polsce.

Do czego służą kody paskowe?

Kody paskowe pozwalają na identyfikowanie bardzo różnorodnych produktów. Są powszechnie wykorzystywane przez producentów bardzo różnych dóbr. Rodzaje kodów paskowych zostały podzielone na jednowymiarowe (1D) oraz dwuwymiarowe (2D). Pierwsze rodzaje kodów kreskowych stosowane są przez producentów z każdej branży.

Jednowymiarowe rodzaje kodów kreskowych są najbardziej znane. Te typy kodów kreskowych spotykamy każdego dnia robiąc zakupy. Kryteria, według których mogą zostać podzielone kody paskowe są bardzo różne. W zależności od zastosowanego kryterium wyróżnić można jeszcze inne typy kodów kreskowych. Można mówić o kodach numerycznych i alfanumerycznych.

Czym różnią się poszczególne typy kodów paskowych?

Numeryczne typy kodów kreskowych składają się wyłącznie z liczb w systemie dziesiętnym. Z kolei kody alfanumeryczne mogą też zawierać inne oznaczenia. Najczęściej spotykane kody paskowe jednowymiarowe umożliwiają zakodowanie nawet do dwudziestu pięciu znaków. Liczba zakodowanych znaków zależy od tego, z jakim typem kodów mamy do czynienia. Warto dodać, że są typy kodów kreskowych powszechnie stosowane na całym świecie, jak i takie, które stosowane są przede wszystkim w Europie. Uniwersalne rodzaje kodów kreskowych to UPC.