home Technologie Do czego służą kody kreskowe?

Do czego służą kody kreskowe?

Kody kreskowe znane także jako kody paskowe zostały opracowane po raz pierwszy w 1949 roku. Służą do automatycznej identyfikacji danych i dzisiaj trudno jest sobie bez nich wyobrazić działalność centrów logistycznych czy firm kurierskich. Kody paskowe mają jednak znacznie szersze wykorzystanie.

Ile jest rodzajów kodów kreskowych?

Kody paskowe to układ ciemnych i jasnych kresek, które zawierają wiele bardzo przydatnych informacji. Ich opracowywaniem zajmuje się działająca od 1973 roku organizacja G1. Firma ta ma przedstawicielstwa w wielu krajach, także w Polsce. Jeśli chodzi o rodzaje kodów kresowych, to obecnie wyróżnia się kody jednowymiarowe oraz dwuwymiarowe. Niezależnie od tego, o jakie rodzaje kodów kreskowych chodzi, warto pamiętać, że niezależnie od rodzaju można nimi zakodować wiele istotnych informacji.

Jakie są typy kodów paskowych?

Najbardziej znane rodzaje kodów kreskowych to kody jednowymiarowe. Te typy kodów kreskowych spotkać dzisiaj można na wszystkich produktach. Do kodów tych zalicza się między innymi kody paskowe EAN-8 oraz EAN-13. Są to rodzaje kodów kreskowych najpowszechniej wykorzystywane w handlu.

Kody EAN-8 składają się z siedmiu cyfr danych oraz z jednej cyfry kontrolnej. Kody EAN-13 zawierają dwanaście cyfr danych i jedną cyfrę kontrolną. Pierwsze trzy cyfry, które zawierają te kody oznaczają kraj, w którym dany produkt został zarejestrowany. Kody dwuwymiarowe składają się czarno-białe kwadraty. Ilość informacji, które można zapisać wykorzystując kody dwuwymiarowe jest znacznie większa.