home Zdrowie Chcę wyleczyć się z uzależnienia

Chcę wyleczyć się z uzależnienia

Osób uzależnionych jest w naszym kraju bardzo dużo. Wśród osób uzależnionych nie brakuje też takich, które chcą wyrwać się z nałogu. Należy jednak podkreślić, że samodzielne wyleczenie się z uzależnienia nie jest możliwe. Osoby uzależnione potrzebują pomocy. Taką pomoc oferuje ośrodek odwykowy.

Ośrodek odwykowy: co jest najtrudniejsze?

Alkoholizm czy narkomania to takie same choroby jak na przykład zapalenie płuc. Nie leczymy go sami, ale zgłaszamy się po pomoc do lekarza. Dlatego też osoby uzależnione, które podjęły decyzję o tym, że chcą się leczyć, potrzebują pomocy terapeuty. Liczba ośrodków odwykowych jest całkiem duża. Bardzo często osoby uzależnione wybierają prywatny ośrodek odwykowy. Nie odstrasza ich nawet to, że za pobyt w prywatnym ośrodek odwykowy będą musieli zapłacić sami. Powodem, dla którego wybierają prywatny ośrodek jest między innymi to, że czas oczekiwania na przyjęcie jest bardzo krótki.

Ośrodek odwykowy: jak przebiega leczenie?

W przypadku osób uzależnionych od alkoholu leczenie rozpoczyna się od odtrucia organizmu. Przez odwyk przechodzą nie tylko alkoholicy, ale także narkomanii. Odwyk jest przeprowadzany zawsze w początkowym etapie leczenia, właściwie od odtrucia organizmu rozpoczyna się pobyt w ośrodku. Leczenie uzależnień odbywa się w ośrodku zamkniętym. Standardowo długość pobytu to cztery tygodnie; jeśli jednak istnieje taka potrzeba, pobyt może zostać przedłużony. Dobry ośrodek wspiera nie tylko osoby wychodzące z uzależnienia, ale także ich rodziny.