home Motoryzacja Opony samochodowe i ich zalety

Opony samochodowe i ich zalety

Zimowe opony samochodowe i letnie opony samochodowe są dostosowane do różnych pór roku i warunków pogodowych. Które opony samochodowe wybrać, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas różnych warunków pogodowych?

Rożnicę między oponami

Na przykład zimowe opony samochodowe zapewniają lepszą przyczepność na zaśnieżonych drogach. Opony letnie mają kilka zalet w ciepłe dni. Podczas upalnych dni zużycie paliwa jest znacznie mniejsze, a hamowanie staje się ostrzejsze. Są też opony uniwersalne na wszystkie pory roku. Ale zgodnie z ich cechami są bliższe oponom zimowym, więc latem zużycie paliwa jest wyższe. Kiedy kupować nowe opony? Zazwyczaj zimowe opony samochodowe należy wymieniać przy minimalnej głębokości bieżnika wynoszącej 1,6 mm. Chociaż niektórzy eksperci zalecają zmianę opon letnich o głębokości bieżnika 3 mm i opon zimowych od 4 mm.

Jak długo wytrzymują zimowe opony?

Według ekspertów żywotność opony przy standardowej jeździe wynosi średnio 10 lat. Ale nawet 6-letnie opony mogą być zużyte, w zależności od intensywności użytkowania. W każdym razie datę produkcji i datę ważności można znaleźć w owalu ściany bocznej. Oznakowanie opon w UE jest używane od listopada 2012 roku. Zawiera informacje na temat zużycia paliwa, przyczepności na mokrej nawierzchni i poziomu hałasu. Opony o niskim oporze toczenia są zasadniczo energooszczędne. Zainstalowanie takich opon pomaga zmniejszyć zużycie paliwa ze względu na niższe koszty energii na ogrzewanie i tarcie. Zaleca się zawsze porównywanie cen opon w kilku sklepach. Przed przechowywaniem opon należy zaznaczyć kredą ich dokładne położenie na kołach samochodu. Ta zasada znacznie ułatwia proces wymiany opon. Powinny być przechowywane w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu.