home Dziecko Kupujemy fotelik samochodowy

Kupujemy fotelik samochodowy

Prawo o ruchu drogowym mówi, że dzieci do 12 lat, które mają mniej niż 150 centymetrów wzrostu, muszą być przewożone w samochodzie w specjalnym foteliku. Zasada ta musi być stosowana nawet wtedy, gdy trasa jest bardzo krótka. 

Czy się kierować kupując fotelik?

Rodzice, których interesują foteliki samochodowe dla dzieci powinni pamiętać, że foteliki samochodowe dostosowuje się do wieku, wzrostu i wagi dziecka. Foteliki samochodowe dla dzieci przypisane są do poszczególnych kategorii. Grupa 0 i 0+ to foteliki samochodowe dla noworodków. W tej kategorii mieszczą się także foteliki dla niemowląt. Kolejna grupa to foteliki samochodowe grupy I przeznaczone dla dzieci w wieku od roku do 4 lat. Grupa II-III to raczej siedzenie podwyższające z oparciem. Kupując foteliki dla dzieci należy zwrócić uwagę na sposób napinania pasów trzymających dziecko. Powinny być pięciopunktowe. Warto kupować foteliki dla dzieci wszechstronnie przebadane w testach zderzeniowych.

Sposób montowania fotelika 

Foteliki dziecięce do samochodu powinny być umieszczone na środku tylnej kanapy – jeśli znajdują się tam trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. Foteliki dla niemowląt szybko i wygodnie montuje się w autach z systemem mocowania Isofix. Foteliki dla niemowląt niemal wszystkie to foteliki samochodowe RWF. Foteliki samochodowe RWF są montowane tyłem w kierunku jazdy. Foteliki samochodowe RWF  zapewniają dziecku lepszą ochronę podczas zderzenia. Więcej o fotelikach samochodowych można przeczytać w naszym poprzednim tekście.