home Motoryzacja Jak dobrać opony zimowe?

Jak dobrać opony zimowe?

Opony zimowe na stałe już weszły na wyposażenie warsztatów samochodowych. Jednak nie wszyscy kierowcy wiedzą jak właściwie wybierać zimowe opony samochodowe.

Opony na zimę do konkretnego samochodu

Kupując opony samochodowe, zwróć uwagę, czy są one przeznaczone do samochodów z ABS. Na pierwszy rzut oka nieistotny punkt może przerodzić się w poważną tragedię, jeśli wybór zostanie dokonany nieprawidłowo. Różnica w odległości hamowania wynosi tu bowiem aż 10%. Jeśli Twój samochód nie jest wyposażony w układ przeciwblokujący, wybierz klasyczny wzór bieżnika z poprzecznym gwintem. Do samochodów z ABS idealne są opony z podłużnymi rowkami.

3 wskazówki dotyczące wyboru opon zimowych

Wybierz odpowiednie opony, które zapewnią Ci bezpieczeństwo w zimie, korzystając z trzech wskazówek: odrzuć pomysł zakupu opon całorocznych. To oszczędza budżet, ale znacznie zmniejsza bezpieczeństwo. W regionach zaśnieżonych odpowiednie są opony wykonane z miękkiej gumy. Pamiętaj, że opony zimowe są skuteczne nie dłużej niż przez 4 sezony. W tym czasie bieżnik zużyje się do 3 – 5 mm. Jest to ważne, jeśli planujesz kupić używane opony. W takim przypadku dokładnie sprawdź jak wyglądają i dowiedz się, od ilu sezonów są już używane. Ostatecznie pamiętaj o terminie wymiany opon. Wymiana opon na zimowe zbyt wcześnie nie zapewni nam dodatkowego bezpieczeństwa. Sprawi jedynie, że jazda będzie trudniejsza i zdecydowanie mniej komfortowa. Opony zimowe w dodatnich temperaturach szybciej też się zużywają.