home Dziecko Fotelik samochodowy: jak kupować?

Fotelik samochodowy: jak kupować?

Zgodnie z prawem drogowym, dzieci, które mają wzrost poniżej 150 centymetrów lub nie mają 12 lat, muszą podróżować samochodem w specjalnym foteliku lub siedzieć na podkładce. Fotelik jest konieczny nie tylko przy przewożeniu dziecka własnym samochodem. W żadnym przypadku dziecka nie można przewozić na kolanach.

Jak kupić dobry fotelik samochodowy?

Foteliki samochodowe dla dzieci muszą być dobrane do wieku, wzrostu i wagi dziecka. Zostały to określone przez poszczególne kategorie. Grupa 0 i 0+ to foteliki samochodowe dla dzieci o wadze 0-13 kilogramów; grupa I to foteliki przeznaczone dla dzieci w wieku 1-4 lata, które ważą 9-18 kilogramów; grupa II-III to foteliki samochodowe dla dzieci w formie podwyższającego siedzenia z oparcie. Są przeznaczone dla dzieci o wadze 15-36 kilogramów. Najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie fotelika na środku tylnej kanapy. To rozwiązanie sprawdza się w przypadku, gdy znajdują się tam trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. Nowsze modele aut mają mocowanie Isofix.

Czy fotelik można montować z przodu?

Na miejscu pasażera można przewozić dzieci w foteliku-nosidełku. Taki fotelik mocuje się tyłem do kierunku jazdy. Koniecznie jednak należy przed tym wyłączyć poduszkę powietrzną. Możliwe jest także przewożenie starszych dzieci do 12. roku życia w foteliku zamontowanym przodem do kierunku jazdy. Zaleca się w tym przypadku odsunięcie fotela. Poduszka powietrzną powinna zostać włączona. Warto widzieć, że bezpieczniej jest przewozić dzieci w fotelikach ustawionych tyłem do kierunku jazdy.