home Technologie Co warto wiedzieć o kodach kreskowych?

Co warto wiedzieć o kodach kreskowych?

Kody kreskowe czy inaczej kody paskowe to zbiór jasnych i ciemnych kresek, które zawierają pewne informacje. Po raz pierwszy próbę ich opracowania podjęto już w 1949 roku. Na kody paskowe takie, jakie używane są obecnie przyszło jednak trochę poczekać. Od 1973 roku kody paskowe nadaje międzynarodowa organizacja G1.

Rodzaje kodów paskowych i ich zastosowanie

Kody kreskowe mogą przekazywać bardzo różne informacje, dlatego są bardzo zróżnicowane pod względem graficznym. Niezależnie od tego, jakie rodzaje kodów kreskowych są stosowane, umożliwiają one szybką identyfikację różnych danych. Najbardziej popularne i najczęściej spotykane rodzaje kodów kreskowych to te stosowane w handlu.

Rodzaje kodów kreskowych stosowane zarówno w handlu hurtowym, jak i detalicznym zaliczane są do kategorii EAN. Rodzaje kodów kreskowych EAN-8 oraz EAN-13 stosowane są przede wszystkim w Europie. W Stanach Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii używane są inne typy kodów kreskowych. W krajach tych stosowane są kody UPC.

Czym odznaczają się kody kreskowe?

Bez względu na typy kodów kreskowych, można być pewnym, że są one unikalne. Nie ma możliwości, aby dany przez G1 (organizacja ma przedstawicielstwa w wielu krajach. Działa także w Polsce) kod dotyczył dwóch innych produktów. Najczęściej spotykane typy kodów kreskowych to kody jednowymiarowe, które umożliwiają zakodowanie od dwudziestu do dwudziestu pięciu znaków. Wspomniany kod EAN-8 stosowany jest do oznaczania publikacji książkowych i prasowych. Stosowany jest razem z numerem ISBN.