Odpowiednie opony samochodowe, to nie tylko wygoda jazdy, ale też bezpieczeństwo podróżowania. Zimowe opony samochodowe różnią się jednak między sobą i warto zadbać o to, aby wybrać te właściwe.
Opony z kolcami – błogosławieństwo czy klątwa?
Większość kierowców woli kupować opony zimowe z kolcami. Te zapewniają dobrą przyczepność na oblodzonej drodze i doskonale pokonują zasypane zaspy śnieżne. Podczas hamowania awaryjnego kolce zapewniają krótką drogę hamowania. Wady opon z kolcami to większe zużycie paliwa. Dodatkowo, jeśli jesteś wrażliwy na dźwięki w kabinie, jazda na kolcach będzie niewygodna. Na mokrych i suchych drogach wydłuża się droga hamowania. Do wad zaliczyć należy też szybkie łysienie opon i długi czas docierania.
Opony bez kolców na zimę – czy są jakieś wady?
Wszystkie opony mają wady, jednak opony bez kolców mają ich znacznie mniej. Opony tego typu nie nadaje się na drogi pokryte lodem. Jazda po oblodzonym torze na oponach bez kolców jest po prostu niebezpieczna. Dodatkowo cechuje je słabe prowadzenie na drogach z cienką warstwą wody – wtedy droga hamowania zdecydowanie się wydłuża. Jednak opony zimowe tego typu są miękkie i elastyczne, nie wpływają na zużycie paliwa, są odpowiednie nawet przy niskich temperaturach. Tego typu opony są idealne do jazdy po mieście. Należy jedynie pamiętać, kiedy trzeba dokonać zmiany opon z letnich na zimowe. Należy to uczynić, kiedy temperatura spada poniżej pięciu stopni i jest ona stosunkowo stabilna. W takim przypadku należy pomyśleć o zmianie opon.